fbpx

Aslıhak Organik Bal

ileadmin

Aslıhak Organik Bal

ASLIHAK ORGANİK BAL

Aslıhak Organik Bal Ankara çubuk da arılığımızda sizler için şekersiz katkısız %100 Bal üreten arı çifiğimden Ankaranın her yerine en iyi balı ulaştırıyoruz. ” 05415310725 “

Bal; vücut için yaşamsal değeri olan enzim, mineral ve aminoasitler açısından zengin çok önemli bir besindir. Balı şekerli gıdalardan ayıran en önemli özelliği budur. Arılar, 1 gram bal yapabilmek için 4000’den fazla çiçeği ziyaret ederler. Çeşitli çiçeklerin besleyici değerini ve şifasını taşır. Sağlıklı beslenmeye ve enerji ihtiyacına büyük oranda yardımcı olur. 100 gram balın içinde 304 kalori bulunur.

BAL NEDİR

ORGANİK BAL
ORGANİK BAL

Bal, arılardan oluşan bir grupta, bir ana arı ve on binlerce işçi arının, kovan içine kendi vücutlarından salgıladığı balmumu ile oluşan bir besindir. Bal, arıların çiçeklerden toplamış olduğu nektarın, kendi vücutları tarafından salgıladıkları enzimlerle işlenmesi sonucu oluşan, besin değeri yüksek, dayanıklı bir gıda maddesidir.

BAL NASIL YAPILIR

Öncelikle balın yapılışının çok zor olduğunu, tam bir ekip çalışması gerektirdiğini ve bu nedenle de bu kadar kıymetli ve faydalı olduğunu söylemeliyiz. Arılar çiçeklerden ve tomurcuklardan topladıkları nektarları midelerinde bekletip kimyasal değişime uğratırlar.Arılar bu kimyasal değişim sırasında sakkarozu, glikoz ve früktoza çevirmektedir. Daha sonra midelerinde kimyasal değişime uğrattıkları nektarları kovanda toplanır. Arılar mumsu bir tabaka ile biriken nektarın üzerini örter ve her derde deva olan balı meydana getirirler.

BALIN FAYDALARI NELERDİR

Balın içerisinde 15 çeşit şekerle birlikte birçok enzim ve aminoasit bulunmaktadır. Tadı, aroması, kokusu ve faydası ise türüne göre değişiklik göstermektedir. Balın en bilinen faydaları şunlardır;

  • Şeker hastalığı olan veya aşırı kilosu bulunan kişiler tarafından, doğal tatlandırıcı olarak kullanılabilir.
  • Deride meydana gelen kesikler, yanıkların üzerine sürüldüğünde, mikroplara karşı koruma sağlayabilir ve yaranın hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Yara iyileşene kadar 12 saatte bir balı yenileyebilirsiniz.
  • Bitkilerde bulunan ve en etkili antioksidanlardan biri olan polifenol açısından, zengin olduğu için çeşitli hastalıklara karşı korur. Şeker hastalığı bulunmayan kişiler, şeker yerine bal tüketerek, kalp rahatsızlıkları gibi sağlık sorunlarına karşı kendilerini koruyabilirler.
  • Bir kaşık bal, vücut için gerekli olan enerjiyi verir. Doğal bir enerji kaynağı olduğu için, çikolata ve enerji içecekleri yerine kullanılması daha uygundur.
  • Kronik öksürüğü olan kişiler, sıcak suya 2-3 çay kaşığı bal ekleyip içerse öksürük şikayetleri azalır. Ancak, yetişkinler için uygundur.
  • Bal kötü kolesterolü düşürmek için oldukça faydalıdır. Düzenli olarak tüketilmesi durumunda kolesterolü ciddi oranda dengelediği görülmüştür.
  • Mide asidini dengelemek ve ağrıları hafifletmek için bal ve sirke karışımı tüketilebilir. Reflü şikayeti olan kişilerde rahatlatma etkisi vardır.
  • Balın, iltihabı önleyen ve bakterileri temizleyen bir yapısı olduğu için, sivilce tedavisinde kullanılır. Sivilce oluşumunu engeller ve bunun yanı sıra, oluşan sivilcelerin kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.
  • http://www.ankarapetektemizle.site/http://www.ankarapetektemizligi.com/

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın

Call Now ButtonAnkara Petek Temizleme Ara